Tvoríme modernú politiku vzdelávania dospelých – MOVED
Cieľ projektu:
- zmapovať aktivity v oblasti vzdelávania dospelých na úrovni samospráv najmä na úrovni VÚC a miest
- zvýšiť povedomie tvorcov regionálnych politík o funkciách a prínosoch aktivít v oblasti vzdelávania dospelých pre región, zamestnávateľov, ale aj pre koncových účastníkov – občanov
- podporiť inštitucionálne kapacity verejnej správy na regionálnej úrovni
- prispieť k vytváraniu efektívnej verejnej politiky vzdelávania dospelých (VD) na všetkých úrovniach s dôrazom na samosprávy
Východisko projektu:
Projekt vychádza z potreby skvalitniť a modernizovať verejné politiky so zameraním na vzdelávanie dospelých/ ďalšie vzdelávanie/ celoživotné vzdelávanie a zlepšiť jeho dostupnosť pre všetkých záujemcov na území Slovenska s dôrazom na menej rozvinuté okresy. Počtom vzdelávajúcich sa dospelých (3,6 % v 2019) sme na konci rebríčka členských štátov EÚ.
Za základné atribúty dosiahnutia spoločenskej zmeny v kultúre vzdelávania dospelých považujeme 3 faktory. Vzdelávanie dospelých musí byť:
- systematické – to je kľúčová podmienka pre dosiahnutie trvalých pozitívnych výsledkov
- dostupné – občania musia mať prístup k informáciám o možnostiach vzdelávania a základnú podporu pri výbere či absolvovaní vzdelávania
- kvalitné – poskytované vzdelávanie musí spĺňať aspoň minimálne štandardy kvality, ktoré je potrebné zaviesť do praxe
Cieľové skupiny:
Na horizontálnej úrovni ekosystému VD sme sledovali aktuálne inštitucionálne zázemie poskytovania a tvorby ponuky vzdelávania dospelých. Mapovali sme, ako poskytujú VD základné, stredné a vysoké školy, súkromné aj verejné vzdelávacie inštitúcie vrátane MVO, zamestnávatelia, ÚPSVAR a kultúrno-osvetové zariadenia.
Z hľadiska rôznych úrovní verejnej správy sme mapovali strategické dokumenty v oblasti politík celoživotného vzdelávania a vzdelávania dospelých na národnej úrovni, ktoré na Slovensku definujú regulatívne rámce pre poskytovanie VD. V regiónoch sme mapovali, ako sa tieto regulatívne rámce realizujú v praxi najmä prostredníctvom kompetencií a aktivít samospráv, pričom sme sa v našom projekte zamerali na VÚC a mestá.
Cieľovými skupinami projektu, ktorým sú smerované vypracované odporúčania sú mapované skupiny poskytovateľov vzdelávania dospelých na horizontálnej úrovni a predstavitelia štátnej správy na národnej úrovni a samospráv na regionálnej úrovni.
Aktivity:
Hlavné aktivity projektu:
1. Monitorovanie verejnej politiky VD v regiónoch Slovenska a porovnanie zistených informácií s vybranými krajinami EÚ (Slovinsko, Estónsko).
2. Hodnotenie verejnej politiky VD analyzuje a vyhodnocuje získané informácie. Porovnáva informácie v iných európskych krajinách, dokumenty vypracované na európskej úrovni, UNESCO a OECD.
3. Návrh riešení verejnej politiky VD prináša návrhy a odporúčania pre modernú politiku vzdelávania dospelých a jej zavádzanie do praxe s dôrazom na regionálnu a miestnu úroveň.
Výstupy:
Výstupmi z týchto aktivít sú 4 správy zverejnené na webových stránkach a sociálnych sieťach AINovy a neformálnych partnerov. Autormi textov sú experti zúčastnených 13 multisektorových partnerov a 2 odborní konzultanti.
- Monitorovanie verejnej politiky vzdelávania dospelých na Slovensku
- Hodnotenie verejnej politiky vzdelávania dospelých na Slovensku
- Odporúčania pre verejnú politiku vzdelávania dospelých
- Odporúčania pre verejnú politiku vzdelávania dospelých na Slovensku: Príručka pre samosprávy
Predstavenie výstupov nájdete aj vo videu.
Diseminácia záverov:
Závery projektu boli v roku 2019 prezentované na informačných seminároch vo Svätom Jure a v Prešove. V roku 2020 sa uskutočnil záverečný informačný seminár vo Svätom Jure prenášaný aj on-line kvôli pandémii covid-19. Ostatné informačné podujatia boli nahradené šírením informácií o projekte on-line.
Dopady projektu:
Navrhované odporúčania na zabezpečenie VD na regionálnej úrovni sa dajú realizovať s minimálnymi nákladmi, čo potvrdili viacerí predstavitelia samospráv. Očakávame preto, že samosprávy zavedú aspoň niektoré odporúčania do praxe, budú sa venovať vzdelávaniu dospelých systematicky a zvýšia tým počet vzdelávajúcich sa dospelých a v konečnom dôsledku zvýšia aj kvalitu života v svojich regiónoch. Za týmto účelom odporúčame dôslednejšie mapovať prínosy vzdelávania pre samotných učiacich sa, zamestnávateľov, aj komunitu.
Financovanie:
Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu cez Operačný program Efektívna verejná správa. Výška poskytnutého príspevku je 256 900,- EUR Trvanie projektu je od mája 2018 do júna 2020.
Donori a partneri:
Dokumenty na stiahnutie:
Zoznam spolupracujúcich subjektov:
UTV Žilinská univerzita
UMB B. Bystrica
PU v Prešove
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave
Mesto Hlohovec
Mesto Trebišov
Vzdelávacia akadémia J. A. Komenského v Trenčíne
Krajské osvetové stredisko v Nitre
Odbor celoživotného vzdelávania MŠVVŠ SR
Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých
Asociácia krajských osvetových inštitúcií
Združenie pre kariérne poradenstvo a rozvoj kariéry
Štátny inštitút odborného vzdelávania